Tablom Orjinal mi Sahte mi?

Tablomun orjinalitesi nasıl anlaşılır? Tablom eski ama gösterdiğim kişiler imzanın yeni olduğunu söylüyor? Tablomun aynısını başka bir yerde gördüm? 

bu ve bu tip sorular www.bukacparaeder.com  ziyaretçilerinden  sürekli gelmektedir. Konuyla ilgili olarak sanatseverleri aydınlatmak istedik..... 

Artık sahte tablolar çıplak gözle ayırtedilemeyecek kadar iyi taklit edilmektedir. 

Tablolarımız yağlı boya, sulu boya, pastel  gibi birçok malzemeden yapılmış olabilir. Kullanılan malzeme ne olursa olsun bir tablonun orjinal olup olmadığını anlamak için eksperin mutlaka ve mutlaka eseri çıplak gözle yerinde görmesi gerekir. 

Eksper tablonuzu eline aldığında; 

  1. Adım: Çıplak gözle, sanatçısının imzası, tarzı, malzemesine ve kompozisyonuna bakar.
  2. Adım: Eserin mor ışıkta (ultraviyole) incelenmesidir. Eser üzerinde çıplak gözle görülmeyen birçok detay mor ışık altında kendini ele verir.
  3. Adım ise kullanılan malzemenin incelenmesidir. Gerektiğinde kimyasal çözücüler kullanılarak, boya, tuval, vernik analizleri yapılır. Bu eserin orjinal dönemi hakkında bilgi verir. Bilinen sanatçıların kullandığı malzemeler eksperler tarafından bilinmektedir. Tuvalde kullanılan kumaş, ip dönemi hakkında önemli bilgileri ortaya çıkarır. Gerektiğinde laboratuvarlarda boya analizi yapılarak kesin bilgilere ulaşılır.
Ancak bu çalışmalar yapıldıktan sonra eseriniz hakkında orjinalite belgesi alabilirsiniz.
 
Dünyanın her yerinde malesef ki taklit eserlerle karşılaşılmaktadır. Ülkemizde ve yurtdışında özellikle önemli sanatçıların eserleri alınırken, yaşıyorsa sanatçının kendisine yada ekspere danışmak en sağlıklı yollar arasındadır. Piyasa da ismi bilinmeyen, uzmanlıkları farklı alanlarda olan kişilerin raporları yanıltıcıdır. Eksperin sanatçı hakkındaki daha önce yaptığı araştırmalar ve sanatçının diğer eserleri hakkındaki ekspertiz referansları kontrol edilmelidir. 
 
Sahte Kustadiev Odalisque (Odalık) tablosu, Christies Müzayede Evine 7.7 milyon TL ceza almasına sebep oldu....
 
Eserlerinizin orjinal olup olmadığı konusunda kafanızdaki soru işaretleri için info@deger.li mail adresine yazarak uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.
 
Enteresan örnekler;
  • http://www.sondevir.com/index.php?aType=haber&ArticleID=86815
  • http://onedio.com/haber/ayni-ressam-aynittablo-iki-farkli-muzede--16257
  • http://gundem.milliyet.com.tr/7-7-milyon-liralik-sahte-tablo-cezasi/gundem/gundemdetay/29.07.2012/1573226/default.htm
 
Muazzez Bodur
www.bukacparaeder.com