Dünya çapında tarafsız eksperler, objelerinize değer biçmek için çalışıyor.

Bu Kaç Para Eder, bünyesindeki 100'den fazla konusunda uzman eksper kadrosuyla sanal ortamda ve yerinde, her döneme ve sanatçıya ait, otuz kategoride sanat ve antika objeleriniz için ekspertiz hizmeti vermektedir.

Objelerinize değer biçerken, size profesyonel ve ayrıntılı bir ekspertiz raporu sunmayı hedefliyoruz. Her döneme ve sanatçıya ait, otuz farklı kategoride ekspertizini yaptığımız objelerden, her bir kategori için bir veya birden fazla eksper bulundurmaktayız.

Eksperlerimiz on üç ayrı ülkede hizmet vermektedirler.

Konularında uzman olan eksperlerimiz, bulundukları ülkelerde müzayede şirketlerinde, müzelerde, üniversitelerde, antika alım satımı yapan firmalarda; bölüm sorumlusu, danışman, öğretim görevlisi, işletme sahibi gibi pozisyonlarda çalışmaktadırlar.

Obje alım ve satımı yapmadığımız için eksperlerimiz kesinlikle tarafsızdır.

Eksperlerimiz edindikleri bilgi birikimlerini, her tür ve yaştaki obje ve sanat eserinize değer biçilmesi sürecini olabildiğince kolay ve anlaşılabilir hale getirmek için kullanmaktadırlar.

Eksperlerimizin özgeçmişleri, ilgili kategori sayfalarında yer almaktadır.

Eksperlerimizden Örnek Özgeçmişler

(Eksperlerimizin isimleri sanal ortamda yayınlanmamaktadır. Şirketimizin etik kuralları ve eksperlerimizin genel talebi doğrultusunda alınmış bir şirket kararıdır. Anlayışla karşılayacağınızı düşünerek, eksperlerimizin uzmanlıklarının ve bilgi birikiminlerinin güvenilirliğini garanti etmekteyiz.)

Tablo Eksperimiz, 35 yılı aşkın süredir sanat danışmanlığı yapmaktadır. Türk Resim Sanatı başta olmak üzere, Avrupa Resim Tarihi ve Osmanlı Sanatı konusunda uzmandır. 1978-1987 yılları arasında antika alım satımı yapan eksperimiz, 1987 yılından bu yana Türkiye'nin birçok müzayede şirketinde danışma kurulunda yer almakta olup, sigorta şirketlerine ve özel koleksiyonerlere sanat danışmanlığı ve ekspertiz hizmeti vermeye devam etmektedir. 1975 yılından bu yana, aynı zamanda Resim Restorasyonu da yapmakta olup, müzeler, sanat galerileri ve özel ve resmi kuruluşlarla da çalışmaktadır.

Kütahya, Çanakkale ve İznik Eksperimiz, 1969 doğumludur. Saint Joseph , İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeloji Mezunudur. İngilizce ve Fransızca bilmektedir. 20 yılı aşkın süredir koleksiyonerlikle başlayan tecrübesi ile alım satım yapmaktadır. Eksperimizin dedesi Topkapı Sarayı'nın ilk Müze Müdürü, babası ise Saray'ın Restorasyon Baş Mimarı olarak çalışmıştır.

Değerli Evrak Eksperimiz, 1975 doğumlu olup, İstanbul Üniversitesi Kütüphanecilik Mezunudur. Türkiye'nin en büyük kütüphanesinde " Nadir Eserler Uzmanı" olarak çalışmaktadır. 1999 yılından bu yana, Harita, Osmanlıca Kitapları, Osmanlı Kent Kültürü Kartpostalları, el yazmaları tasnif ve düzenleme çalışmalarına devam etmektedir. 30'un üstünde yayınlamış eseri olan eksperimiz, halen birçok dergi ve gazetede makale ve röportajları yayınlanmıştır. Büyük müzayede şirketlerine danışmanlık ve komisyon üyeliği yapmaktadır.

Kitap Eksperimiz, İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü (1987) bitirdi. Aynı bölümün Eski Türk Edebiyatı Anabilim dalında “İstanbul’da Gömülü Şairlerin Mezartaşları” konusunda yüksek lisans yaptı (1991). Librairie de Pera'da (1986 - 1998) kitap müzayedesi kataloglarının hazırlanmasında çalıştı. Yapı Kredi Yayınları ve Sermet Çifter Kütüphanesi'nde eski kitaplar ve kütüphane danışmanı olarak görev yaptı. Kitap-lık, Sanat Dünyamız, Cogito, Tarih ve Toplum, Toplumsal Tarih, Arkitekt, Albüm, İstanbul, P (antika), Tombak, Müteferrika, Simurg, Dergah, Kapalıçaşı, ve 4.Kat, İlgi, Asklepos, Kültür, Türk Edebiyatı gibi dergilerde kitap, kitapçılık, mezartaşları ve İstanbul tarihi ile ilgili yazılar yazdı. Halen sahaflık mesleğine devam etmekte olan eksperimiz, kitap, dergi, Kur'an, hat ve elyazmaları konusunda uzmandır.

Mücevher ve Takı Eksperimiz, A.B.D.'nde İşletme Fakültesinden mezun olmuştur. Aileden gelen kuyumculuk mesleğine uzun seneler devam etmiştir. Daha sonra pırlanta ve kıymetli taşlar alanında eğitim almak için Santa Monica, CA'da bulunan ve GIA olarak bilinen Amerikan Gemoloji Kurumundan pırlanta ve renkli kıymetli taşlar diploması almıştır. Los Angeles başta olmak üzere 10 sene Amerika'da mücevher konusunda çalışmıştır. Pırlanta, zümrüt, yakut, safir,inci vs. gibi değerli taşlar hakkında seminerler vermiş, bu konuda medyada yayınları çıkmıştır. Halen mücevher üzerine yayınlayacağı kitabı için çalışmaktadır.

Osmanlı ve Türk Pulları Eksperimiz, İstanbul’da 41 senedir, pul dükkanı işletmektedir. 1980 yılında Türkiye’de Pul kataloğu basan eksperimiz her yıl düzenli katalog yayınlamaktadır. Türk Pul Federasyonunda görev alan eksperimiz, pul konusunda kamuya yönelik sergilerde düzenlemektedir.

Osmanlı ve Türk Cumhuriyet Kağıt ve Madeni Para Eksperimiz; 1963 doğumlu eksperimiz, Saint Joseph Fransız Erkek Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Mezunudur. Topkapı Sarayı müzesine kayıtlı resmi koleksiyoner ve saray için bilirkişilik yapmaktadır. Fransızca, İngilizce ve Osmanlıca bilmektedir. Eksperimiz uzun süredir eski para konusunda ticari bir firmanın sahibi olup, eski paralar ile ilgili düzenli kataloglar yayınlamaktadır.

Tekstil ve İşlemeler Eksperimiz, İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümünden 1968 yılında mezun oldu. 1971 yılında Topkapı Sarayı'nda göreve başladı ve1978 tarihinden itibaren Padişah Elbiseleri Bölüm Sorumlusu olarak çalıştı, 2006 yılında emekli oldu. Müzeye girdiği yıllarda akademik kariyerine başladı ve 1983 yılında sarayın Osmanlı öncesi arkeolojisini konu alan araştırmasıyla doktor ünvanını aldı.

Gravür ve Harita Eksperimiz, 1965 yılında İstanbul'da doğdu. 1982-86 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı'nda lisans öğrenimini gördü. 1986-90 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat Tarihi Bölümünde Yüksek Lisans yaptı. Mesleki olarak ilgilendiği ve çalışmalarını sürdürdüğü alanlar; Lale Devri ve sonrasındaki Batılılaşma dönemi ve sonrasındaki sosyo-kültürel yaşam ve mimari alandaki değişimler ile yabancı gezginler, ressamlar ve oryantalistler tarafından yapılmış olan gözlemler ve bunların yansımaları, askeri (kışla, Tersane, Tophane), kültürel ( kütüphane, medrese, sıbyan mektebi), sivil yapılar (özellikle Haliç'te, Boğaz'da günümüze ulaşmış ya da ulaşmamış saray, köşk, kasırlar) dır. Orijinal gravür ve haritalar, Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili görsel malzemenin alım-satımı, eksperliği, sanat danışmanlığı ve koleksiyonculara yönelik danışmanlık gibi alanlardan hizmet vermektedir.

Silah ve Savaş Objeleri Eksperimiz, 1943 doğumludur. Sanat Tarihi ve Arkeoloji Mezunudur. 1971 yılında Topkapı Sarayına Silah ve Savaş Objeleri Uzmanı olarak girmiştir. 1990 yılında sarayda Baş Müdür Yardımcılığına yükselmiştir. 2000 yılında emekli olan eksperimizin silah ve savaş objeleri hakkında makale ve bildirileri bulunmaktadır.

Action Figure ve Hatıratlar Eksperimiz, Bilkent Üniversitesi mezunudur. Uzun süredir action figure ve film, müzik, pop hatıratları konusunda koleksiyonerlik yapmaktadır. Eksperimizin koleksiyonunda, Matrix, Baba, Lost, Jaws gibi çok bilinen filmlerin kostüm ve objeleri, Michael Jackson, Kate Winstlett gibi ünlülerin kostümleri bulunmaktadır. Action Figure Koleksiyonu yapan eksperimizin koleksiyonunda 600 den fazla koleksiyon objesi bulunmaktadır. Türkiye'de koleksiyonu 5 ayrı ilde sergilenmiştir.

Klasik Otomobil Eksperimiz, 1960 doğumludur. İstanbul Motor Meslek Lisesi'nden 1979 yılında mezun oldu. İstanbul Oto Tofaş servisinde Mekanik Ustası- Oto Mekaniker olarak çalıştı. 2005 yılından itibaren Klasik Otomobiller konusunda uzmanlaşmaya başladı. Birçok gazete, dergi, radyo da klasik otomobiller konusunda makaleleri yayınlandı. Halen Klasik Otomobil Dergisinin Editörlüğünü yapmakta olup, klasik otomobil konusunda danışmanlık ve tamiri konusunda çalışmaktadır.

Diğer eksperlerimizin özgeçmişlerini ilgili kategori sayfalarının altında görebilirsiniz. Yabancı objeleri değerleyecek olan eksperlerimizin özgeçmişleri talep edildiği takdirde raporla birlikte verilmektedir.

Copyright © 2017 Bu Kaç Para Eder | Web Durağı Tüm Hakları Saklıdır.