Değer Nasıl Belirlenir?

Değer, objenin materyal ve tarihsel birikimi ile güncel piyasa talebi doğrultusunda; ilgili eşya grubu konusunda uzmanlık kazanmış, yurtiçi ve yurtdışında uzmanlığı kabul gören bir veya birkaç eksperin görüşleri alınarak hesaplanır.

Eksperlerimiz, yerinde ya da sanal ortamda ekspertizi talep edilen objenin güncel değerini, eşya sahibinin verdiği bilgi, bunu destekleyen her türlü açıklama ve sanal ortamda değerleme durumunda gönderilen fotograf ve ölçümleri baz alarak ve bu hususların birebir gerçeği yansıttığı varsayılarak, azami gayret bazında değerlemektedir.

Değerlenmeyecek hiçbir obje yoktur.

Kategorilerimiz içinde objenizin yerini ya da objenizin ne olduğunu bilmiyorsanız diğer kategorisini seçerek de yükleme yapabilirsiniz.

Antika Eserin Değerine Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Her eski obje antika olmayacağı gibi her antika da değerli değildir. Aslında geçmişten bugüne gelen her eser, obje tektir, aynı dönemi yansıtsa bile ekspertizinde aynı kondüsyonda olmayacaktır ve kondüsyonu çok önemlidir.

Antika eser , döneminde de değerli olmalıdır. Dönemin özel sanatkârları tarafından yapılmış olması antika değerini arttıracaktır.

Eserin sanatçısı veya üreticisi antika eserin değerinde önemli bir kriterdir.

Eserin hangi şartlarda ve ne amaç uğruna yapıldığı, antika değerine etki eden bir diğer ölçüttür.

Antika Nedir?

Günümüzde antika terimi, genel olarak en az yüz yaşında sanat yapıtları ve tarihsel değer taşıyan eşyalar için kullanılmaktadır.

Antikanın değeri, tarihsel zaman, dönemi ve şu anki durumu ile ölçülebilir. Her eski eşya antika değildir.

Bu Rapor Orjinaliteyi De Doğrular Mı?

Sanal ortamda aldığınız rapor ön değerlendirmedir. Eserin orjinalliği ile ilgili bilgi vermez.

Eksperlerimiz esere baktıklarında  orijinalitesinden tereddüt ettiklerinde bunu raporda belirtirler ancak eserin orjinal olup olmadığıyla ilgili netlik , yerinde değerlemeyle yapılabilir. Bazı objeler için laboratuvar testlerine başvurulur.

Yerinde orijinalite onaylı ekspertiz için iletişim formunu kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Ekspertizin Objektif Olması Neden Önemlidir?

Eski eşya ve sanat eserlerinde objektif değer piyasada alıcı bulabilecek en düşük ve en yüksek bir  fiyat aralığıdır.

Objektif / tarafsız değer;  alım - satım, paylaşımda size gerçek değer üzerinden karar verebilmenize yardımcı olacak yegâne değer aralığıdır.

Aldığım Raporu Boşanma, Miras Gibi Kanuni Süreçlerde Kullanabilir Miyim?

Sanal ortamda aldığınız rapor ön bir değerlendirme niteliğindedir. Kanuni süreçlerde kullanılmak üzere “yerinde değerleme raporu“ almak çok daha sağlıklıdır.

Eksper yerinde eseri değerleyerek, orijinalite konusunda da detay bilgi verebilecektir.

Yerinde değerleme  talebinizi ve sorularınızı iletişim formunu doldurarak ya da  (0212) 336 04 10 numaralı telefondan iletebilirsiniz.

Raporumu Kaç Günde Alabilirim?

BuKacParaEder.com sitesi, beş iş günü içinde raporunuzu e-posta adresinize yollamaktadır. Eğer görsel ya da içerikte sorun yaşanırsa eser sahibine haber verilir. İlgili bilgi geldikten sonra beş iş günü sonra rapor iletilir.

Yolladığım Objenin Bende Olduğunu Herhangi Bir Kurum Ya Da Kişiye Bildiriyor Musunuz?

Hayır, bize yolladığınız obje hakkında hiçbir kurum ve kişi bilgilendirilmez. Eksperlerimize yollanan ekspertiz talebinde de obje bilgisi dışında hiçbir bilgi yer almamaktadır. Eksperlerimiz kullanıcı bilgilerini (isim, adres,il vs) görmemektedir. Bilgileriniz sistemimizde güvenle saklanmaktadır.

Site Kredi Kartı Kullanımı İçin Ne Kadar Güvenli?

Bukacparaeder.com, 128 bit şifreleme ile iletilen bilgilerin güvenliğini sağlayan SSL Sertifikası'nı kullanılmaktadır. Sitemizden kupon alırken, kullanılan kart bilgileri kaydedilmez ve kesinlikle üçüncü kişiler tarafından görülemez

Elimdeki Objeyi Değerleyecek Olan Eksperi Ben Seçebilir Miyim?

Kategorilerde birden fazla tanımlı eksper olabilir. Eksperlerimizin uzmanlıklarını site yöneticileri değerlendirerek, objenizin bilgilerini en doğru ekspere yönlendirir.

Kullanıcımız eksper ile ilgili tercihte bulunamaz.

Yolladığım Objenin Parasal Değeri Çok Düşük İse Ekspertiz Ücretini Geri Alabilir Miyim?

Yolladığınız her obje için eksperlerimiz tarafından bir araştırma yapılmakta ve ekspertiz raporu oluşturulmaktadır. Objenizin piyasa değeri oluşmamış ya da değeri vermiş olduğunuz kupon ücretinden daha düşük bir değerde olabilir ancak ücret geri ödenmez.

Yurt Dışındaki Eksperler Kimdir?

Her eser, kendi bölgesinde bulunan ve konusunda uzman eksperlere, anlaşmalı olduğumuz kurum ve örgütler aracılığıyla yollanır. Aynı süre içinde rapor, çevirisi yapılarak teslim edilir.

Yurt dışındaki eksperlerimiz müzayede şirketleri, müzeler, üniversitelerde, uzman, şirket sahibi, bölüm yöneticisi, öğretim görevlisi gibi pozisyonlarda çalışmaktadırlar.

Neden Türk Objeler Türk Eksperlere, Yabancı Objeler Yurt Dışındaki Eksperlere Yollanıyor?

Eser nerede üretiliyorsa o ülkede/bölgede alıcısı daha fazladır.

Nasıl Osmanlı'ya ait objeler için Türk eksperler daha çok bilgi ve tecrübeye sahipse ;  Avrupa kökenli bir obje için de yabancı eksperler daha tecrübelidir. Dolayısıyla bu eserler üretildikleri bölgedeki eksperler tarafından değerlenmelidir.

Yurt dışında herhangi bir ülkede isim yapmış bir sanatçı farklı bir ülkede tanınmıyor ve eserleri talep görmüyor olabilir, ancak bu eserin değersiz olduğu anlamına gelmez.

Ya Elimdeki Eser Toprak Altı İse?

BuKacParaEder.com sitesi üzerinden toprak altı eserler değerlenmemektedir. Elinizdeki objenin toprak altı olup olmadığını bimeyebilirsiniz.  Toprakaltı bir eserin ekspertizi için tarafımıza yollanması durumunda yine eksperlerimiz objeyi inceleyecek ve eser hakkında bilgi vereceklerdir ancak piyasa değeri raporda bulunmayacaktır. Obje sahibine yasa ile ilgili bilgi verilir.

Arkeolojik Eserler Satıyor Musunuz?

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasası'na göre Türkiye'de arkeolojik eserlerin alım ve satımı sadece koleksiyonerlik belgesi bulunan kimseler için serbesttir. Bu eserlerin yurt dışına çıkarılması kanunen yasaktır. Elinize tesadüfen böyle bir eser geçtiği takdirde bulunduğunuz şehirdeki arkeoloji müzesine çekinmeden müracaat edebilirsiniz. Arkeolojik eserlerin koleksiyonunu yapmak isterseniz, müzeden alınan müsaade ile koleksiyonerlik belgesi çıkarttırarak bu tip eserler toplayabilirsiniz. Bu tip koleksiyonlar, ilgili müzenin kontrolüne tabidir.

Bukacparaeder.com arkeolojik eserlerin ekspertizini yapmamakta ve satın almamaktadır.

Etik Kurallarımız

Koleksiyonerlik Belgesi Almak İçin Ne Gerekir?

Resmi Gazete'de 15 Mart 1984'te yayınlanan 'Korunması Gerekli Taşınır Kültür ve Tabiat Varlıkları Koleksiyonerliği ve Denetimi' hakkındaki yönetmeliğe göre, koleksiyoner belgesi almak için öncelikle en yakın bir müzeye başvurulması gerekmektedir. Müzeye başvuru için gereken belgeler;

1- Nüfus cüzdanı örneği

2- İkametgâh  belgesi

3- Eski eser kaçakçılığı, kaçak kazı veya gizli define arayıcılığı gibi suçlardan hükümlü olmadığına dair Cumhuriyet Savcılığı'ndan alınacak sabıka kaydı

4- Üç adet vesikalık fotoğraf

5- Koleksiyonun bulundurulacağı yerin adresi

6- Eserlerin adını ve cinsini belirtir liste.

Koleksiyonerliğin onaylanması sonrasında, koleksiyona dahil olan tarihi eserlerin her birinin, ikişer adet fotoğrafı çekilir. Bu fotoğraflar, müze müdürlüğü tarafından iki nüsha olarak hazırlanan 'envanter defterine' uzmanlar tarafından kaydedilir. Defterlerin biri müzede diğeri ise koleksiyon sahibinde muhafaza edilir. Koleksiyona sonradan ilave edilen her eser, en geç bir ay içinde envanter defterine işlenmek zorundadır.

Antikalarımızı Nasıl Değerlendirebiliriz?

Tavsiyemiz ; antika konusunda yeteri kadar bilginiz yok ise, önce ekspertiz raporu almanız şeklindedir.  Koleksiyonunuzun tarafsız ekspertizi için sitemizden hizmet alıp, objelerinizi  satmak istediğiniz fiyata karar verebilirsiniz. Ekspertizini yaptığımız objelerin doğru değerlenebilmesi için  bize danışan müşterilerimize ücretsiz danışmanlık vermekteyiz.

Evde Ekspertiz Yapıyor Musunuz?

Belirli bir sayının üstündeki eserler  ve sigorta şirketleri için Türkiye'nin her ilinde ekspertiz yapmaktayız.

Bilgi almak için iletişim formunu doldurarak ya da info@deger.li adresine mail atarak bize ulaşabilirsiniz.

Her Kategorideki Obje İçin Aynı Ekspertiz Ücreti Mi Ödeniyor?

Her kategorideki obje için standart kupon ücreti alınmaktadır.

Kurumunuz Aracılığıyla Ekspertiz Hizmeti Verebilir Miyim?

Uzmanlığınız ile ilgili özgeçmişinizi, info@deger.li e-posta  adresine yollayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Eksperlerimiz sayfamızdaki, eksperlerimiz ile ilgili yazmış olduğumuz makaleyi buradan okumanızı tavsiye ederiz.

Antika Mobilyaların Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Toz, antika eşyaların bir numaralı düşmanı! Uzun zaman eşyanın üzerinde kalması, asidik bir etki yaratır ve nemi üzerinde tutar. Bu da antikanızın cilasının bozulmasına yol açabilir. Haftada bir yapılan toz alma işlemi mobilyanızı bu tür etkilerden korur.

Pulları iyi korumak için ne yapmak gerek?

Pulların elle tutulmaması gerekmektedir. Elle tuttulduğu anda zamkına parmak iziniz geçer ve değeri sıfırlanır. Pulun dantellerinin tam olması gerekmektedir. Bir danteli eksik olsa koleksiyon vasfını kaybeder. Güneşte kalmaması, rutubetli yerde durmaması gerekmektedir. Eviniz rutubetliyse, gazete kağıdına sarıp saklamanız en doğru saklama yöntemidir. Asla albüm içinde yatay saklanmamalı, her zaman dikey saklanmalıdır.

Ekspertizi yapılan eşyamın satışına da destek oluyor musunuz?

Ekspertizi yapılan objenin değer aralığı tespitiyle, obje sahibi eseri satmak isterse, anlaşmalı olduğumuz internet siteleri, koleksiyoner, antikacı, müze, özel kuruluşlara eserlerin satışı için bilgi verilir ve raporla birlikte teklife açılır. Alınan teklifler eser sahibine bildirilerek satış gerçekleştirilir. Ancak bir eserin satılabilir olması için eserin, kondüsyonu, piyasa talebi, nadirliği vs. gibi şartları sağlaması gerekmektedir. Ekspertiz raporunu alan eser sahibi info@deger.li mail adresine satış talebini bildiren bir mail atarak yönetimimizle iletişim kurabilir.

Restorasyon Sanat Eserlerinin Fiyatını Ne Yönde Etkiler?

Bir sanat eserinin değeri öncelikle yaşı ve nadirliği üzerinden değerlendirilmektedir. Pek çok müzede bulunan eserler, restorasyon görmesine rağmen bu durumun fiyata herhangi bir etkisi söz konusu değildir. Bu eserlerin tarihi ve sanatsal açıdan yerinin doldurulamaz olması, eserleri paha biçilemez kılmıştır.

Diğer eserlerde ise, hasar ne kadar büyükse, değer kaybı o denli fazla olmaktadır. Restorasyon kalitesi, eserin fiyat artışında en önemli faktördür. Doğru ve bilimsel metodlarla gerçekleştirilen restorasyon, eserin orjinal  değerine dönmesini sağlamaktadır.

Copyright © 2017 Bu Kaç Para Eder | Web Durağı Tüm Hakları Saklıdır.